Przedział czasowy

usuń filtr czasowy

Spotkanie w sprawie użyczenia stadionu

W Urzędzie Miasta w Łęczycy odbyło się spotkanie w sprawie użyczenia stadionu miejskiego klubowi sportowemu Górnik Łęczyca. Z taką propozycją do władz miejskich wystąpił Zarząd Górnika na czele z Prezesem Panią Iwona Smardz - Laskowską.

- Przygotowaliśmy projekt umowy użyczenia, który przesłaliśmy do wszystkich łęczyckich stowarzyszeń sportowych i szkół, zarówno podstawowych, gimnazjalnych jak i ponadgimnazjalnych. Chcieliśmy uzyskać ich opinie w tej sprawie, ponieważ, to stowarzyszenia i szkoły są głównymi użytkownikami tego obiektu. Bez wyrażenia przez nich zgody, miasto nie podpisze takiego porozumienia.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń sportowych, dyrektorzy szkół i Wojciech Wojciechowski, Przewodniczący Komisji Sportu.

Dyskusja trawał ponad dwie godziny. Omawiano poszczególne punkty umowy, co do których nie było większych zastrzeżeń. Problem polegał tylko na tym, czy Górnik Łęczyca będzie w stanie utrzymać obiekt, prowadzić drobne remonty, nie wchodzić w konflikty z innymi stowarzyszeniami korzystającymi ze stadionu.

Miasto prawdopodobnie odda na rok w użyczenie stadion, ale niektóre kwestie związane z tą sprawą będą omawiane w przyszłym tygodniu.

więcej

Lekkoatletyczna konferencja

2 marca 2004 roku o godzinie 11.00 w restauracji "Królewska" w Topoli Królewskiej odbędzie się Regionalna Konferencja Lekkoatletyczna "PRO - LA".

Prelegentami będą Panowie Jacek Kazmierski, dyrektor firmy ELITE CAFE, oraz utytułowani polscy lekkoatleci Artur Partyka i Sebastian Chmara.
W konferencji uczestniczyć będą również przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich.

Celem konferencji będzie dyskusja o najważniejszych problemach polskiej lekkoatletyki. Konferencja została zorganizowana w Łęczycy, oczywiście z powodu osiąganych przez młodych Łęczycan sukcesów na arenach krajowych i zagranicznych.

więcej

Łęczyckie siatkarki z brązowymi medalami

Drużyna juniorek młodszych MMKS Łęczyca zakończyła tegoroczny sezon rozgrywkowy. Podopieczne trenera Krzysztofa Psiurskiego spisały się bardzo dobrze plasując się na trzecim miejscu w województwie łódzkim. Brązowe medale były ukoronowaniem doskonałej gry w całym sezonie, chociaż przy łucie szczęścia mogło być jeszcze lepiej. W ocenie trenera Psiurskiego, cały zespół poczynił duże postępy, a kilka meczów w wykonaniu młodych łęczyckich siatkarek było bardzo widowiskowych.

Ostatni w tym sezonie mecz łęczycanki rozegrały z ŁKS Marcus zwyciężając 3:1. To zwycięstwo zapewniło brązowe medale.

więcej

Robert Wolski wicemistrzem Polski

Robert Wolski, reprezentujący barwy MKLA Łęczyca, wywalczył tytuł halowego wicemistrza Polski w skoku wzwyż. Mistrzostwa Polski rozgrywane były w Spale.

Srebrny medal zdobył wspólnie z Pawłem Mankiewiczem i Michałem Bieńkiem. Wszyscy ci zawodnicy uzyskali rezultat 222cm. Tytuł mistrzowski wywalczył Aleksander Waleriańczyk, który skoczył 225cm.

Niestety, żaden z tych zawodników nie uzyskał wymaganego minimum, które wynosi 228 cm, aby móc wystartować w halowych mistrzostwach świata, które na początku marca odbędą się w Budapeszcie.

Robertowi Wolskiemu pozostała jeszcze jedna szansa na osiągnięcie wymaganego przez PZLA minimum. W weekend wystartuje na mityngu, który odbędzie się w Słupsku.

więcej

Sportowe zmagania o Puchary Burmistrza

W trakcie zimowych ferii Urząd Miasta w Łęczycy zorganizował dwa turnieje sportowe, których stawka były puchary ufundowane przez Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza Miasta.

12 lutego 2004 roku w hali sportowej SP nr 4 odbył się turniej piłkarski, w którym wzięło udział 12 zespołów. Zagrały zarówno drużyny chłopców, jak i dziewcząt. Ponad setka młodych piłkarzy nie tylko walczyła na parkiecie o zwycięstwo, ale przede wszystkim wspaniale się bawiła.

Uczestnicy imprezy mieli zapewniony obiad, napoje, a o słodycze zadbali łęczyccy radni: Urszula Trzonkowska, Ryszard Łuczak i Wojciech Wojciechowski.

Najważniejsze jednak były mecze. Spotkania stały na bardzo wysokim poziomie, a najlepszą drużyną okazał się zespół Leszczy, który w meczu finałowym pokonał 1:0 Czwórkę. W meczu o trzecie miejsce drużyna BOSS pokonała Hurtap I 2:0.

- Cieszę się, że mogliśmy wszystkim uczestnikom turnieju zapewnić doskonałe warunki do gry, ale także do wypoczynku i właściwego spędzenia wolnego czasu podczas zimowych ferii - stwierdzał Krzysztof Lipiński, wręczając puchary, statuetki, medale i dyplomy dla uczestników rozgrywek.

Najlepszym strzelcem turnieju został Adam Kowalski, Tomasz Burbul został wybrany najlepszym zawodnikiem, a Artur Pielesiak, najlepszym bramkarzem.

więcej

WYJAŚNIENIE

W związku z ukazaniem się artykułu "Nowy orzeł stanie na kolumnie" autorstwa MBR, "DŁ" 23 lutego 2004 roku domagam się zamieszczenia wyjaśnienia, ponieważ autor artykułu już nie tylko wysuwa własne spostrzeżenia, pisząc, że "rzeźba orła znajduje się na kolumnie, co z pewnością uniemożliwi wandalom ponowne jej zniszczenie". Zniszczyć można orła nawet na kolumnie, ale autor nie bierze tego pod uwagę i w dalszej części artykułu kłamie wprowadzając w błąd Czytelników w innych kwestiach dotyczących tej sprawy.

Autor pisze: "Powstał projekt rekonstrukcji pomnika żołnierzy, którzy polegli w Bitwie nad Bzurą". Pytam, dlaczego autor nie podaje, kto jest autorem tego projektu. Na jakiej podstawie autor wysuwa wniosek, że orzeł stanie na kolumnie? Urząd Miasta nie ogłaszał żadnego konkursu na projekt orła na cokole, a przede wszystkim nikt z osób odpowiedzialnych w Urzędzie Miasta za rekonstrukcję cokołu nie zamierza zmieniać koncepcji tego pomnika, który powstał kilkadziesiąt lat temu i dla Łęczycan, a także tych, którzy walczyli w Bitwie nad Bzurą jest świętością.

Oświadczam, że nowy orzeł nie stanie na kolumnie, a będzie zrekonstruowany w taki sposób, aby nie szpecił tego co dla Wszystkich jest świętością, a dla niektórych tylko chęcią zdobywania rozgłosu i pieniędzy.

więcej

Wytną drzewa a ludzie znajdą pracę

W najbliższym czasie rozpoczną się w Łęczycy prace związane z wycinką drzew, które zgodnie z przepisami muszą zostać usunięte i przycinką gałęzi.
Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy, podjął decyzję, aby takie roboty wykonały osoby bezrobotne. Oczywiście, osoby te będą musiały mieć odpowiednie uprawnienia i być przeszkolone.

- Myślę, że uda się utworzyć dwie, a może trzy brygady, które zajmą się tymi sprawami. Pracowników poszukamy wśród osób bezrobotnych - mówi Krzysztof Lipiński.

więcej

Przetargi, a za chwilę roboty

Już za kilkanaście dni odbędą się w Urzędzie Miasta Łęczyca przetargi związane z modernizacją Królewskiego Miasta.

Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta Łęczyca spełnia swoje przedwyborcze obietnice, które dotyczą rewitalizacji Starówki, prac nad zalewami, modernizacją łęczyckich ulic, budową placów zabaw, modernizacją bieżni lekkoatletycznej na stadionie miejskim i budową nowoczesnej hali sportowej.

Większość przetargów na te roboty zostanie ogłoszonych za kilkanaście dni, a prace rozpoczną się wiosną tego roku.

więcej

Jacek Kazimierowski mistrzem Polski

Jacek Kazimierowski, reprezentujący barwy MKLA Łęczyca, potwierdził, że nie ma sobie równych w kraju w swojej koronnej konkurencji, którą jest trójskok.

Łęczycki lekkoatleta na mistrzostwach Polski w Spale pewnie zwyciężył skacząc na odległość 16.59 m. Jest to już kolejny tytuł mistrza Polski dla Jacka Kazimierowskiego, który nie ma sobie równych w kraju w hali i na otwartym stadionie.

Zdobywając tytuł mistrza Polski, Kazimierowski potwierdził doskonałe przygotowanie do sezonu, czego efektem było 5 miejsce w Pucharze Europy w Lipsku, gdzie najlepszy polski trójskoczek uzyskał rezultat 16.39 m.

więcej

Współpraca z Penzlin

Penzlin, partnerskie miasto Łęczycy, odwiedzili Krzysztof Lipiński - Burmistrz Miasta, Ewa Szczech – kierownik referatu promocji i Krzysztof Gowin – Dyrektor Muzeum.

Na zdjęciu od lewej: Sven Flechner - Burmistrz Penzlin, Bernd Neuendorf - Przewodniczący Rady Miasta Pelzlin, Krzysztof Gowin, Ewa Szczech

Celem wyjazdu było uzgodnienie spraw związanych z organizacją wspólnych przedsięwzięć. Jednym z nich jest propozycja przygotowania przez Muzeum w Łęczycy wystawy grafiki lub malarstwa współczesnego, która będzie prezentowana w obu miastach. Wystawa ta planowana jest w okresie wakacyjnym. Towarzyszyć jej będzie wydanie katalogu w językach polskim i niemieckim.

Panorama Penzlin

Przedstawiciele Łęczycy, odwiedzili „słowiańską wioskę” w Passentin. Organizowane są w niej pobyty młodzieży szkolnej zapoznającej się z życiem Słowian zamieszkujących Meklemburgię w okresie średniowiecza. Pobyt ten był elementem przygotowań do budowy „wioski rycerskiej” z XIV-XV w. w Łęczycy.

Osada słowiańska w Passetin

Sala tortur w Zamku w Penzlin

więcej

Dociekliwi radni

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta sporo mówiono o problemach bezpieczeństwa w mieście. Zaproszony na sesję Marek Krzemiński, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Łęczycy poinformował radnych o aktualnej sytuacji związanej z bezpieczeństwem. Stwierdził, że jest podpisane porozumienie z Burmistzrem Miasta dotyczące współpracy ze Strażą Miejską i ocenił tę współpracę jako dobrze układającą się.

Radny Andrzej Saganiak poinformował, że utrzymanie strażnika miejskiego jest trzy razy mniejsze niż policjanta. Z takiej informacji bardzo zdziwiony był Marek Krzemiński: - Nic nie wiem o takich danych - stwierdził zastępca komendanta.

Natomiast radny Sławomir Biniewicz chciał uzyskać informacje, czy w Łęczycy zwiększyło się zagrożenie ze względu na zmniejszenie liczby strażników miejskich.

- Stan bezpieczeństwa nie pogorszył się z tego powodu; policja realizuje swoje zadania, a straż miejska swoje. Uzupełniamy się i współpracujemy na wielu płaszczyznach - odparł Marek Krzemiński.

więcej

Kubańskie rytmy w Łęczycy

W dniach 27 - 29 luty 2004 roku w łęczyckim Domu Kultury odbęda się warsztaty w rytmach kubańskich "Salsa Mujer Latina", które poprowadzą Klaudia Krajewska i uczennica Marisuri Garcii.

W programie: despelote, rueda de casino, salsa kubana.

Zajęcia odbywać się będą w następujących terminach:
27.02 2004 (piątek) - 16.30 - 19.30
28.02.2004 10.00 - 14.00 i 15.00 - 18.00.
oraz
29.02.2004 11.00 - 14.00

Koszt warsztatów 150 zł od osoby.

W sobotę 28.02.2004 roku od godziny 21.00 zabawa przy ognistych rytmach w kawiarni "Olimp".

Istnieje możliwość rezerwacji obiadów i noclegów za dodatkową opłatą.

Szczegółowe informacje można uzyskać w łęczyckim Domu Kultury
ul. Al. 1.Maja 11
99 - 100 Łęczyca
tel: 024 7210349
e - mail: dk.leczyca@dk.leczyca.fr.pl

więcej

Zdrowe łęczyckie rodziny, zdrowe społeczeństwo

Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy przygotował pakiet projektów prorodzinnych, które mają wpłynąć na poprawę sytuacji łęczyckich rodzin. Projekty są związane z pesymistycznymi prognozami dotyczącymi niżu demograficznego, który dotyka nie tylko nasze miasto, ale całą Polskę.
- Przygotowując taki pakiet miałem przede wszystkim na celu pomoc łęczyckim rodzinom. Zła sytuacja materialna łęczyckich rodzin skłoniła mnie do zaoferowania 500 zł dla rodzin, w których urodzą się w tym roku dzieci. Przygotowałem również uchwałę, przyjętą przez Radę Miasta, aby rodzice wszystkich łęczyckich dzieci, które uczęszczają lub zamierzają uczęszczać do łęczyckich przedszkoli, płacili tylko czesne. Wyżywienie jest już od 1.01.2004 roku bezpłatne - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Sytuacja demograficzna Łęczycy z roku na rok pogarsza się. Przeanalizujmy poszczególne lata. W 1998 roku urodziło się 105 dzieci, natomiast zmarło 157 osób. W roku 1999 na świat przyszło 141 dzieci, a zmarło 185 osób. W 2000 roku urodziło się 111 dzieci, a zmarło 165 osób. W następnym roku urodzeń było 125, a zgonów 150. W 2002 roku urodziło się urodziło się 111 dzieci, a zmarło 169 osób. W ostatnim roku na świat przyszło 120 dzieci, natomiast zgonów było 171.

Burmistrz Krzysztof Lipiński ma zamiar zrobić wszystko aby pomóc łeczyckim przedszkolakom i ich rodzicom

- To bardzo pesymistyczne informacje. Z analizy wynika także, że stale zmniejsza się liczba mieszkańców naszego miasta. W 1998 roku było nas 16.542, natomiast na dzień 31.12.2003 roku 15.998. Te niepokojące zjawiska trzeba w jakiś sposób zahamować, a przede wszystkim wysyłać sygnały do polskich władz ustawodawczych i rządowych, że źle się dzieje pod tym względem w naszym państwie - mówi Krzysztof Lipiński.

więcej

Czysta i estetyczna Łęczyca

Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta Łęczyca za jedno z priorytetowych zadań w obecnej kadencji, postawił zmianę wizerunku miasta pod wieloma względami. Jednym z takich zadań jest poprawienie stanu czystości w mieście. Chociaż do ideału jeszcze daleko, ale już Łęczycanie widzą różnicę w estetyce miasta, gdy porównują lata 1998 - 2002 z obecnym stanem.

Kilkudziesięciu Łęczycan zadzwoniło do Burmistrza i Rzecznika Prasowego, aby podzielić się uwagami w tym temacie.

- Wreszcie, ktoś robi porządek w mieście. Zamiatane chodniki, chodniki nie tylko posypywane piaskiem w czasie mrozów, ale skuwane łomami. Wcześniej tego nie było. Na ulicach miasta widzimy coraz więcej osób ubranych w pomarańczowe uniformy, które solidnie zajmują się porządkiem na łęczyckich ulicach. jesteśmy zadowoleni, że na naszych osiedlach pojawiły się nowe pojemniki na śmieci, które będą segregowane - stwierdzali Łęczycanie w trakcie rozmów telefonicznych.

We wtorek 3.02.2004 roku z omiataczami (sprzątaczami, dozorcami), bo każda nazwa jest właściwa, spotkał się w PGKiM, Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

- Jest znaczna poprawa stanu czystości w mieście, ale nie możemy spoczywać na laurach. Łęczyca musi być czysta i estetyczna, a mieszkańcy miasta i turyści muszą widzieć zmiany zachodzące w naszym mieście. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku utworzymy Zakład Zieleni Miejskiej. Będą więc nowe miejsca pracy, a zyska na tym miasto i ci, którzy znajdą tu pracę. W ten sposób pomożemy bezrobotnym Łęczycanom - stwierdzał podczas spotkania Krzysztof Lipiński.

Obecnie na łęczyckich ulicach pracuje 30 omiataczy. Każdy ma swój rewir i jak dotychczas dobrze wykonuje swoje zadania.

- Chciałby w najbliższym czasie widzieć Łęczycę w klombach, żeby skwery były pełne kwiatów. Taką Łęczycę, którą pamiętam z młodości. I to zrealizuję w swojej kadencji - mówi Krzysztof Lipiński.

Zdjęcie: Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy spotkał się z pracownikami, którzy zapewniają czystość w mieście.

więcej

Urząd Miasta obniża koszty

W Urzędzie Miejskim w Łęczycy została zatrudniona osoba w charakterze gońca. Powodem zatrudnienia jest dalsze zmniejszenie kosztów funkcjonowania Urzędu Miejskiego.

- Z analizy wynika, że z wszystkich referatów Urzędu Miejskiego wysyłanych jest rocznie na teren miasta ponad 12.000 różnego rodzaju przesyłek. Z tego tytułu Urząd Miasta musi wydatkować rocznie 50.000 zł. Zatrudnienie gońca, do którego zadań będzie należało przede wszystkim roznoszenie korespondencji na teren miasta, znacznie ograniczy te wydatki - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta Łęczyca.

Osobą zatrudnioną na stanowisko gońca jest student zaocznych studiów dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest mieszkańcem Łęczycy.

więcej

1 2 następna wszystkich aktualności: 21