VII Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich
2013-05-28 09:22:46

24 maja dziedziniec Zamku Królewskiego w Łęczycy stał się miejscem najazdu „rycerzy” z powiatu łęczyckiego i gmin ościennych. Nie był to jednak coroczny Międzynarodowy Turniej Rycerski, który odbędzie się jak zwykle w sierpniu, a jego przedsmak czyli kolejna - siódma już edycja Turnieju Szkolnych Drużyn Rycerskich. Tym razem w szranki stanęło 190 młodych wojowników, którzy walczyli o nagrodę główną w postaci kopii miecza jednoręcznego oraz wycieczki po zamkach kazimierzowskich. Nagrodą dodatkową była wydana w ubiegłym roku przez Muzeum w Łęczycy książka „Legendy łęczyckie” Jadwigi Grodzkiej.

 


VII Turniej Szkolnych Drużyn Rycerskich rozpoczął się od powitania uczestników przez dyrektora Muzeum w Łęczycy Andrzeja Boruckiego oraz kustosza działu historycznego Tomasza Kucharczyka , który przedstawił regulamin i ogólne zasady konkurencji turniejowych. Następnie głos zabrali Teresa Kawczyńska - kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Łęczycy oraz gość specjalny - Janusz Pietruszewski - przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Łodzi. Podobnie jak w ubiegłych latach uczestnicy zmagali się w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i gimnazjalnych. Swoje umiejętności mogli sprawdzić w konkurencjach sprawnościowych takich jak: strzelanie z łuku do tarczy punktowanej oraz wizerunku wilka, rzut włócznią, rzut podkową, atak na saracena, serso, czyli rzut wiankiem na miecz, machina rycerska, narty wieloosobowe oraz konkurencjach wiedzowych: quizie o średniowiecznym rycerstwie i zabytkach Łęczycy oraz dyktandzie pisanym gęsim piórem. Oceniane były także własnoręcznie przygotowane, barwne stroje oraz zawołania rycerskie zagrzewające drużyny do boju. Każda z konkurencji niosła ze sobą wiele emocji i gorącego dopingu, ale przede wszystkim rozgrywana była zgodnie z zasadą fair play. Wszystkie konkurencje sprawnościowe, wiedzowe, a także stroje, wraz z rycerskim wyposażeniem poszczególnych drużyn, oceniane były przez jury złożone z pracowników Muzeum występujących w kopiach strojów średniowiecznych.

Wśród szkół podstawowych I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Topoli Królewskiej , która uzyskała 154 pkt. II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Piątku , która zdobyła 149 pkt. Natomiast III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Błoniu z ilością 145 pkt. Wśród gimnazjów I miejsce ponownie zajęło Gimnazjum w Grabowie , które uzyskało 50 punktów, II miejsce – Gimnazjum w Topoli Królewskiej (49 pkt.) a III miejsce – Gimnazjum w Witoni (44 pkt.). Zwycięzcy otrzymali kopie mieczy jednoręcznych z wygrawerowanym na głowni napisem „Łęczyca 2013”, a także razem z drużynami, które zajęły II miejsca wezmą udział w wycieczce po zamkach kazimierzowskich. Wszystkie drużyny z miejsc I – III otrzymały także książkę „Legendy łęczyckie” Jadwigi Grodzkiej. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w turnieju. Wszystkim uczestnikom oraz opiekunom jeszcze raz serdecznie dziękujemy i do zobaczenia za rok!

Poniżej prezentujemy końcową tabelę punktową w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych:

Szkoły Podstawowe:
 I miejsce - Szkoła Podstawowa w Topoli Królewskiej – 154 pkt.
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Piątku – 149 pkt.
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Błoniu – 145 pkt.
IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Starej Sobótce – 144 pkt.
V miejsce - Szkoła Podstawowa w Siedlcu – 140 pkt.
VI miejsce - Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej – 139 pkt.
VI miejsce - Szkoła Podstawowa w Sługach – 139 pkt.
VII miejsce - Szkoła Podstawowa w Wólce Czepowej – 138 pkt.
VII miejsce - Szkoła Podstawowa w Grabowie – 138 pkt.
VIII miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3 w Łęczycy – 137 pkt.
IX miejsce - Szkoła Podstawowa w Leśmierzu – 135 pkt.
X miejsce - Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęczycy – 132 pkt.
XI miejsce - Szkoła Podstawowa w Chorkach – 131 pkt.
XI miejsce - Szkoła Podstawowa w Kadzidłowej – 131 pkt.
XII miejsce - Szkoła Podstawowa w Świnicach Warckich – 128 pkt.

Gimnazja:
I miejsce - Gimnazjum w Grabowie – 50 pkt.
II miejsce - Gimnazjum w Topoli Królewskiej – 49 pkt.
III miejsce - Gimnazjum w Witoni – 44 pkt.
IV miejsce - Gimnazjum w Piątku – 39 pkt.
Muzeum w Łęczycy

Strefa RozwoYou w Twojej firmie - spotkanie informacyjne 21 listopada w Urzędzie Miejskim13.11.2017

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Państwa o programie dofinansowania do szkoleń pracowników w ramach projektu Strefa RozwoYou. Środkami na inwestycje w rozwój kadry dysponuje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Projekt zakłada dofinansowanie do 80% budżetów szkoleniowych ze środków unijnych. Obok podniesienia kwalifikacji pracowników i aktualizacji ich kompetencji, pracodawcy stają przed szansą dostosowanie firm do zmian gospodarczych, dzięki nabyciu nowych umiejętności przez zatrudnioną kadrę.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne w tym zakresie, które odbędzie się w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łęczycy o godz. 10.30.
Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Niezwykła lekcja o niepodległości Polski10.11.2017

W sali zabaw Przedszkola nr 4 w Łęczycy odbyło się dziś przedstawienie z okazji przypadającego jutro Święta Niepodległości. Grupa sześciolatków poprzez znane utwory patriotyczne, takie jak „Rota”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „My, Pierwsza Brygada”, „Szara piechota”, „Przybyli ułani”, „Biały krzyż” oraz „Żeby Polska była Polską” przedstawiła młodszym kolegom historię Polski, jej walkę o wolność i niepodległość.

więcej

„Śniadanie Daje Moc” w Szkole Podstawowej Nr 3 w Łęczycy10.11.2017

Na naszym facebookowym profilu zamieściliśmy informację o uczniach Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łęczycy, którzy 8 listopada wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc”. W programie, którego celem jest promowanie zdrowego odżywiania jako podstawy rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci w wieku szkolnym, wzięli również udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łęczycy. Informacje o przebiegu akcji znajdą Państwo na stronie internetowej szkoły, klikając w link http://bit.ly/2i106am

więcej

Strefa RozwoYou w Twojej firmie10.11.2017

Jeśli jesteś pracodawcą z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, chciałbyś podnieść kwalifikacje swoich pracowników, a tym samym sprawić, by twoja firma stała się bardziej konkurencyjna na rynku poprzez podniesienie jakości świadczonych usług, skorzystaj z dofinansowania do szkoleń pracowników!

więcej

Śniadanie daje moc09.11.2017

Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”. Niestety jak pokazują badania, aż 24 procent uczniów szkół podstawowych w Polsce nie je śniadań. By zmienić te nawyki, Partnerstwo dla Zdrowia zachęca szkoły do wzięcia udziału w akcji „Śniadanie daje moc”. 8 listopada, w Dniu Śniadanie Daje Moc”, uczniowie pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy zorganizowali śniadanie w swoich klasach. Na maluchów w tym dniu czekało wiele interesujących zajęć związanych ze zdrowym odżywianiem.

więcej

Utrudnienia w ruchu podczas Święta Niepodległości09.11.2017

W związku z uroczystymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości, parking na placu Tadeusza Kościuszki w Łęczycy (przy Ratuszu Miejskim) będzie nieczynny od godziny 19.00 w dniu 10.11.2017r. do godziny 14.00 w dniu 11.11.2017r. Jednocześnie informujemy, że w dniu 11.11.2017r. w godz. 12.00-14.00 (albo w w/w czasie) nastąpią ograniczenia związane z parkowaniem pojazdów na ul. Kościelnej. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

więcej

Łęczyca świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości!09.11.2017

Wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczycy Monika Kilar-Błaszczyk serdecznie zaprasza mieszkańców Łęczycy do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 11.30 okolicznościowym programem artystycznym w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy. Następnie o godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpi przemarsz na plac Tadeusza Kościuszki. Podczas uroczystości na placu zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, Apel Poległych oraz złożenie kwiatów pod Figurką Matki Boskiej. Natomiast uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy zatańczą poloneza.
- Niezależnie od pogody zapraszam Państwa do wzięcia udziału w obchodach tak ważnego dla Polaków święta. W przypadku nieprzychylnych warunków pogodowych rozgrzewać nas będzie żołnierska grochówka – mówi Monika Kilar-Błaszczyk. Zakończenie uroczystości zaplanowano na godzinę 13.50.

więcej

Kolejne spotkanie w ramach cyklu „Podwieczorek z…” przed nami!08.11.2017

Nie lada gratka czeka na mieszkańców Łęczycy, którzy 13 listopada br. o godzinie 18.00 odwiedzą Dom Kultury. W sali widowiskowej odbędzie się „Podwieczorek z Arturem Barcisiem”, aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym.
Artur Barciś kojarzony jest przez dzieci z występów w programie „Okienko Pankracego”. Ogromną popularność przyniosła mu także rola w serialu telewizyjnym „Miodowe lata”, gdzie wcielił się w postać Tadeusza Norka.

więcej

Andrzejki w bibliotece08.11.2017

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy serdecznie zaprasza chętne dzieci od 8 do 12 roku życia na Andrzejki, które odbędą się 29.11.2017r. w godzinach 16°°-18°°. W programie: wróżby andrzejkowe, konkursy z nagrodami i słodka niespodzianka. Zapisy przyjmowane są do 24.11.2017r. w bibliotece przy ul. Zachodniej 19 lub pod nr tel. 24 3881188. Serdecznie zapraszamy!

więcej

Pierwsza wizyta w bibliotece08.11.2017

W dniach 03 i 07 listopada 2017 r. Filia Nr 4 gościła uczniów klas I ze Szkoły Podstawowej Nr 4 na lekcji bibliotecznej „Duszek Książkouszek – czyli pierwsza wizyta w bibliotece”. Podczas spotkania dzieci poznały znaczenie słów: biblioteka, czytelnia, magazyn książek. Z zaciekawieniem oglądały książki i czasopisma przeznaczone dla najmłodszych czytelników oraz opowiadały jak należy o nie dbać żeby służyły czytelnikom jak najdłużej. Dzieci dowiedziały się, że w bibliotece, za regałami z książkami żyje Duszek Książkouszek, który bardzo lubi książki. Zadaniem dzieci było odszukanie Duszka. Na pamiątkę pierwszej wizyty w bibliotece uczniowie otrzymali zakładki do książek.

więcej