Przedział czasowy

usuń filtr czasowy

Urząd Marszałkowski dał na halę

Do Urzędu Miejskiego w Łęczycy wpłynęło pismo od Zarządu Województwa Łódzkiego, w którym poinformowano, że wniosek władz miejskich w Łęczycy w sprawie dofinansowania budowy hali sportowej przy Gimnazjum, został zaopiniowany pozytywnie.

Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył na budowę hali sportowej 890.000 zł.

- Długo toczyły się rozmowy z władzami województwa. Mieliśmy zapewnienia, że na naszą inwestycje znajdą się środki. Była to promesa. Teraz mamy już pewność, więc możemy przystąpić do kolejnego etapu prac związanych z budową hali - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta.

więcej

Łęczyca pięknieje

Wiosna już na dobre zagościła do naszego miasta. Na skwerkach pojawiły się kolorowe kwiaty, które pracownicy zatrudnieni w ramach prac interwencyjnych sadzą na miejskich klombach. W ten sposób nasze miasto staje się bardziej kolorowe i co tu dużo mówić pięknieje.

- Zawsze uważałem, że Łęczyca powinna mieć dużo zieleni, a kolorowe kwiaty nadawać jej wspaniałą barwę. Taką Łęczycę pamiętam z lat mojego dzieciństwa i będę dążył do tego, aby tak samo wyglądała obecnie - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

- Jesteśmy pod wrażeniem. Bratki w klombach wyglądają wspaniale. Łęczyca zmienia swoje oblicze. Widzimy ogrom prac wykonanych przed Zamkiem Królewski, obserwujemy roboty związane z poprawą estetyki Parku Miejskiego. Tylko przyklasnąć inicjatywom burmistrza - stwierdzają mieszkańcy miasta.


Kolorowe bratki sadzone przez pracowników zatrudnionych na pracach interwencyjnych, sprawiają, że Łęczyca zmienia swój wizerunek

więcej

30 - lecie Zakładu Karnego w Garbalinie

Zakład Karny w Garbalinie obchodził 30 - lecie swojego powstania. Przez te 30 lat wiele zmieniło się w tej placówce penitencjarnej. Zmieniło na korzyść, co jest zasługą kolejnych dyrektorów i funkcjonariuszy.

W uroczystościach rocznicowych wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu łęczyckiego, a także liczne grono zaproszonych gości.

W trakcie seminarium poświęconego historii ZK poinformowano zaproszonych gości o planowanej rozbudowie placówki, której zakończenie przewidziano za trzy lata.


O planach rozbudowy ZK w Garbalinie, na uroczystości z okazji 30-lecia utworzenia placówki, poinformował zaproszonych gości Wiesław Wierucki (na zdjęciu pierwszy z prawej), obecny dyrektor ZK

więcej

Rozmowa z Krzysztofem Lipińskim, Burmistrzem Miasta Łęczyca

Pytanie: W "Dzienniku Łódzkim" w wydaniu z 24 - 25 kwietnia 2004 roku ukazało się płatne ogłoszenie reklamowe, w którym radni z klubu "Niezależni" informują, dlaczego głosowali przeciwko udzieleniu Panu absolutorium. Czy zechciałby Pan to skomentować, aby mieszkańcy Łęczycy mieli pełny obraz tych spraw?

Krzysztof Lipiński: Radni, którzy zrzeszyli się w klubie "Niezależni" od początku kadencji tej Rady Miasta zamiast pracować na korzyść naszego miasta, robią wszystko, aby torpedować wszystkie działania związane z rozwojem Łęczycy. Płatne ogłoszenie, zresztą niepodpisane z imienia i nazwiska (czyżby ci radni wstydzili się swoich nazwisk?), zawiera same kłamstwa i pomówienia w stosunku do mojej osoby. Zamierzam z tego powodu podjąć kroki prawne w stosunku do tej grupy, która podaje opinii publicznej oszczerstwa. Czuje się w obowiązku, aby w tym wywiadzie przekazać mieszkańcom miasta, jak te sprawy wyglądają naprawdę. Chciałbym również poinformować mieszkańców miasta, kto kryje się pod nazwą "Niezależni". Są to następujące osoby: Józef Chowaniec, dyrektor banku w Kutnie, Waldemar Miksa, funkcjonariusz zakładu karnego w Łęczycy, Sławomir Biniewicz, lekarz, Małgorzata Caban, nauczycielka, Danuta Domińczak, nauczycielka, Andrzej Saganiak, nauczyciel i Tomasz Pijewski, restaurator. Uważam poza tym, że nazwę klubu, w którym skupieni są ci radni można rozszyfrować jeszcze inaczej: "Niezależni", bo :"Nie zależy" im na niczym, a przede wszystkim na rozwoju naszego miasta. Mieszkańcy miasta widzą, jak poprawia się jego wizerunek, że jest czysto, że prowadzone są niektóre inwestycje, a za kilka dni rozpoczną się kolejne. Nie widzą, a może nie chcą tego widzieć tylko ci radni.

Pytanie: Te osoby stwierdzają, że regulaminy Urzędu Miasta były niezgodne ze Statutem Miasta. Czy jest to prawda?

K.L. Mogło to być krótko, a więc w czasie, gdy w Urzędzie Miasta przeprowadzana była restrukturyzacja, gdy wydziały zastąpiono referatami, ale był to bardzo krótki okres, gdy zmieniane zostały regulaminy, które były dopasowywane do obecnej struktury. Obecnie wszystko jest już w porządku, ale muszę stwierdzić, że Urząd Miasta podlega dalszym restrukturyzacjom, ale zmiany będą już kosmetyczne. Ja, jako Burmistrz Miasta, a także zastępca Burmistrza i Sekretarz, przyglądamy się zmianom i staramy się wybrać najkorzystniejszą formę organizacyjną funkcjonowania Urzędu. W najbliższym czasie zostanie przeprowadzone badanie przez specjalistyczną firmę, które będzie miało na celu podniesienie jakości świadczonych przez Urząd usług w stosunku do naszych klientów. Jest to kolejne nasze działanie, mające na celu uzyskanie przez Urząd Miasta Łęczyca certyfikatu ISO. Zrobimy wszystko, aby mieszkańcy miasta byli zadowoleni z naszych usług.

więcej

500 zł dla kolejnych noworodków

22 kwietnia 2004 roku, Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta Łęczyca, wręczył po 500 zł rodzicom dzieci, które urodziły się w tym roku w naszym mieście.

Byli nimi: Marlena i Mirosław Chrzanowski i ich córeczka Aleksandra, Monika i Piotr Gwardyńscy i ich córeczka Weronika, Iwona Zachowska i Grzegorz Gielnik i ich synek Bartosz, Anna i Bogusław Lutwiccy i ich córeczka Patrycja, Jzabela i Jacek Kowalscy i ich córeczka Emilia i Joanna i Marcin Kacprzakowie i ich córeczka Magdalena.


Córka Patrycja, Anna i Bogusław Lutwiccy


Córka Emilia, Izabela i Jacek Kowalscy


Córka Magdalena, Joanna i Marcin Kacprzakowie


Córka Aleksandra i Marlena Chrzanowska


Córka Weronika i Monika Gwardyńska


Syn Bartosz i Iwona Zacharska

więcej

'Łęczyca w Unii Europejskiej' - festyn na pl. T. Kościuszki

Wejście Polski do Unii Europejskiej uczczone zostanie w Łęczycy festynem, który 1 maja odbędzie się na pl. T. Kościuszki. Impreza rozpocznie się o godz. 14.30 i potrwa do późnych godzin nocnych.

Szczegółowy program imprezy przedstawia się następująco:
14.30 - 14.35 - Rozpoczęcie festynu
14.35 - 14.55 - "Smurfy w Unii Europejskiej" - program przygotowany przez młodzież ze SP nr 4 w Łęczycy
15.00 - 15.40 - Występ zespołu Funk Out
15.50 - 16.30 - Występ zespołu Klimakterium
16.45 - 17.25 - Występ duetu muzycznego "Agata i Mariusz"
17.40 - 18.10 - Występ młodzieżowego chóru Gospel
18.25 - 19.05 - Występ chóru Soli Deo
19.20 - 20.20 - Występ zespołu Mikrowafle
21.20 - 21.30 - Przemówienie okolicznościowe Burmistrza Miasta Łęczyca.
21.30 - 21.35 - "Oda do radości"
21.35 - 22.35 - Występ duetu Włodzimierz Kiniorski - Dariusz Makaruk
22.35 - 23.05 - Występ Sławomira Kulpowicza oraz pokaz laserów
23.05 - 23.45 - Jam session - Kulpowicz, Koniorski, Makaruk, Mikrowafle.
23.55. Koncert zespołu Gagarin.

więcej

Wyróżnienia dla niemieckiego teatrzyku

Zakończył się IV Przegląd Teatrzyków Językowych. W tym roku po raz pierwszy zaprezentowała się grupa młodzieży z zaprzyjaźnionego z Łęczycą miasta Penzlin.

Młodzi Niemcy dwukrotnie wystąpili na scenie łęczyckiego Domu Kultury i wzbudzili aplauz na widowni. Jury uhonorowało ich specjalnym wyróżnieniem, za najlepsze przedstawienie pozakonkursowe. Indywidualne nagrody za grę aktorską otrzymali Marcus Silzen i Luisa Duzek. Takie samo wyróżnienie otrzymała Aleksandra Cybulska.


W tak oryginalnych ubiorach i maskach zaprezentowali się na IV Przeglądzie Teatrzyków Językowych uczniowie z niemieckiego miasta Penzlin

W drugim dniu przeglądu wystąpiła młodzież z teatrzyków językowych działających w gimnazjach. I miejsce zdobyło przedstawienie "Jaś i Małgosia" w wykonaniu klasy IIId, pod kierunkiem Hanny Kokorzyckiej. Przedstawienie zaprezentowane zostało w języku niemieckim.

II miejsce zajęła sztuka wykonana w języku francuskim przez uczniów Pani A. Kaźmierczak, zatytułowana "W restauracji na Champs - Elysees", a III miejsce przedstawienie w języku angielskim "Kopciuszek" przygotowane
przez uczniów klasy Ia pod kierunkiem B. Bryś.

więcej

Goście z Penzlin w Toruniu

Od kilku dni, na zaproszenie Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza Miasta, przebywa w Łęczycy kilkunastoosobowa grupa młodzieży niemieckiej z zaprzyjaźnionego z Łęczycą miasta Penzlin. Młodzi Niemcy przyjechali do Łęczycy wraz ze swoimi opiekunami na IV Przegląd teatrzyków Językowych, w którym prezentują przygotowane przez siebie przedstawienia.

Młodzi Niemcy nie tylko występują na deskach scenicznych łęczyckiego Domu Kultury, ponieważ organizatorzy ich pobytu zapewnili im kilka dodatkowych atrakcji.

- 21 kwietnia zorganizowaliśmy dla naszych przyjaciół z Niemiec wycieczkę do Torunia, w której wzięli udział także uczniowie łęczyckiego liceum, a dziś tj. 22 kwietnia na Zamku odbędzie się wspólne grillowanie przy muzyce - mówi Ewa Szczech, Kierownik Referatu Rozwoju i Promocji Miasta.


Młodzi Polacy i Niemcy przed Domem Mikołaja Kopernika w Toruniu


Spacery po ulicach Torunia

Młodzi Niemcy są bardzo zadowoleni z pobytu w Łęczycy i bardzo żałują, że już jutro muszą wyjechać.

- Teatrzyki były wspaniałą imprezą. Uważam, że poziom nauki języka niemieckiego w łęczyckich szkołach jest na bardzo wysokim poziomie. Nasza młodzież nie miała żadnych problemów z porozumiewaniem się ze swoimi rówieśnikami - stwierdzała Susanne Schultz, opiekunka niemieckiej młodzieży.

- teraz zapraszamy do naszego miasta. Kontakty rozwijają się wspaniale. Miło nam będzie gościć Łęczycan w Penzlin - mówił Bernd Neuendorf, Przewodniczący Rady Miasta Penzlin.

A, więc do zobaczenia w Penzlin. Do zobaczenia już w Unii Europejskiej.

więcej

IV Przegląd Teatrzyków Językowych

W łęczyckim Domu Kultury po raz czwarty odbywa się Przegląd Teatrzyków Językowych.

20 kwietnia na scenie zaprezentowały się kółka teatralne działające w szkołach podstawowych. Młodzież przygotowała pod kierunkiem wychowawców przedstawienia w języku niemieckim, francuskim i angielskim.

W kategorii języka niemieckiego I miejsce wśród klas I - III zajęła klasa I a ze SP nr 4, a w klasach IV - VI 6 c ze SP nr 3. Indywidualne wyróżnienia przyznano Tomaszowi Kudelskiemu i Łukaszowi Kurczabie zw SP nr 3.

Jeśli chodzi o język angielski, to w tej kategorii I miejsce zajęli uczniowie ze SP nr 4, a w języku francuskim zwyciężyli uczniowie klasy V b ze SP nr 3.

W Przeglądzie Teatrzyków, ale już poza konkursem wystąpiła młodzież z zaprzyjaźnionego z Łęczycą niemieckiego miasta Penzlin. Niemieccy goście zaprezentowali przedstawienie "Behext", które zostało owacyjnie przyjęte przez publiczność.

22 kwietnia w Domu Kultury swoje przedstawienia zaprezentują gimnazjaliści.

więcej

Goście z Niemiec w Łęczycy

W Łęczycy gości delegacja z zaprzyjaźnionego niemieckiego miasta Penzlin. Z przedstawicielami niemieckiego samorządu przyjechała 12 osobowo grupa młodzieży, która bierze udział w Przeglądzie Teatrzyków Językowych. Goście z Niemiec wystąpili ze swoim programem w Domu Kultury 20 kwietnia. 21 kwietnia wybrali się na zorganizowaną przez Urząd Miasta w Łęczycy wycieczkę do Torunia, a 22 kwietnia po raz drugi zaprezentują swoje przedstawienie na deskach Domu Kultury.

Poza tym goście z Penzlin odbywają spotkania z łęczycką młodzieżą, samorządowcami i nauczycielami.

Niemiecka delegacja opuści Łęczycę 23 kwietnia.

więcej

Diabelski pakt - Łęczyca w telewizji

W dniach 15 - 19 kwietnia 2004 roku, ekipa telewizyjna ze Szczecina kręciła film o Łęczycy. Film zostanie zaprezentowany 5 czerwca 2004 roku o godzinie 8.15 w programie I TVP w cyklicznej audycji "Przewodnik turystyczny - Para w Polskę", a następnie będzie powtarzany w TVP Polonia.

W filmie zaprezentowane zostaną najatrakcyjniejsze walory turystyczne, przyrodnicze i krajoznawcze miasta i regionu łęczyckiego.

Scenarzystkami i realizatorkami programu były Joanna Tryniszewska, Joanna Pieciukiewicz i Monika Tomczyk.

Gospodarzami "Pary w Polskę" byli popularni aktorzy Magdalena Stużyńska i Robert Kudelski, a sceny z ich udziałem w łęczyckim Zamku, Ratuszu i Archikolegiacie w Tumie kręcone były 16 kwietnia.

Film jest w tej chwili w fazie montażu, a jak już wspomnieliśmy końcowy efekt pracy realizatorskiej będziemy mogli zobaczyć 5 czerwca 2004 roku w programie I TVP o godzinie 8.15.


W jednej z głównych ról wystąpił łęczycki BorutaW filmie nie mogło zabraknąć scen z udziałem rycerzy z Bractwa Rycerskiego Zamku Królewskiego w Łęczycy

więcej

Wielkanoc w Łęczycy

Święta Wielkanocne upłynęły Łęczycanom w spokojnej i rodzinnej atmosferze. W Wielką Sobotę, już od wczesnych godzin porannych mieszkańcy naszego miasta udawali się z tradycyjnymi święconkami do Kościoła św. Andrzeja i Klasztoru oo. Bernardynów.


Święcenie pokarmów wielkanocnych w klasztorze o.o. Bernardynów

Mieszkańcy miasta modlili się przy grobie Zmartwychwstałego Chrystusa, a w Wielkanoc uczestniczyli w porannym nabożeństwie rezurekcyjnym.


Grób Chrystusa w klasztorze o.o. Bernardynów


Grób Chrystusa w kościele Św. Andrzeja

więcej

Pieniądze dla łęczyckich noworodków

Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta Łęczyca wręczył po 500 zł rodzicom dzieci, które urodziły się w tym roku. Pieniądze otrzymały następujące rodziny: Ewelina i Sebastian Otto i ich córeczka Amelia, Joanna i Andrzej Jerchowie i ich synek Michał, Justyna i Marcin Mamińscy i ich synek Mateusz, Barbara i Andrzej Łudczakowie i ich synek Jakub oraz Sylwia Wawrzyniak i jej synek Patryk.

- Cieszę się, że te pieniądze wręczam jeszcze przed świętami Wielkanocnymi. Myślę, że przydadzą się młodym łęczyckim rodzinom - stwierdzał Krzysztof Lipiński, podczas spotkań z rodzicami łęczyckich noworodków.


Córka Amelia, Ewelina i Sebastian Otto


Syn Michał, Joanna i Andrzej Jerycha


Syn Mateusz, Justyna i Marcin Mamińscy


Syn Jakub, Barbara i Andrzej Łudczak


Syn Patryk i Sylwia Wawrzyniak

więcej

Marszałek Województwa w Łęczycy

Na zaproszenie Zbigniewa Wojtery, Starosty Powiatu Łęczyckiego z krótką wizytą gościła Anna Pilarska, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego. Pani Wicemarszałek pełni tę funkcję dopiero od kilku dni i miło, że jako pierwszy odwiedziła powiat łęczycki.

Niestety, nie miała czasu na zwiedzenie miasta, ale obiecała, że uczyni to w najbliższym czasie, obejrzała Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Stemplewie i przeprowadziła rozmowy ze Zbigniewem Wojterą i Krzysztofem Lipińskim, Burmistrzem Miasta Łęczyca.

Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta Łęczyca powitał Annę Pilarską, Wicemarszałka Województwa Łódzkiego kwiatami i wręczył oczywiście rzeźbę diabła Boruty

więcej

Włoskie miasta partnerami Łęczycy

Stowarzyszenie Polskich Mediów w dniach 27.03 - 4.04. 2004r zorganizowało we włoskiej mieście Pinzolo cykl sesji edukacyjnych pod wspólną nazwą "Mikro i makro regiony w Unii Eurpejskiej". Do udziału w sesji zostali zaproszeni Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta Łęczyca i Maciej Zemło, Rzecznik Prasowy.

Zanim przejdziemy do omówienia spraw związanych z odbywającymi się we Włoszech seminariami, poświęcimy kilka zdań regionowi, w którym się one odbywały.

Regionem tym było Trentino liczące około 500.000 mieszkańców, a jego głównym miastem jest Trento, a po polsku Trydent. Trydent położony jest w Dolomitach, a jego mieszkańcy trudnią się przede wszystkim pracą w winnicach i turystyką. Sprzyja temu wspaniałe położenie w Alpach.


W spotkaniu w Trento stronę włoską reprezentowali: Gilberto Zangari, Carlo Guardini, Renato Domini i Roberta Maraschin. Pierwszy z lewej Marek Traczyk, Prezes Stowarzyszenia Mediów Polskich

- Mieszkaliśmy w miejscowości Pinzolo, które to miasto jest jedną jednostką administracyjną z Madonna di Campiglio. Każdego dnia już od wczesnych godzin rannych uczestniczyliśmy w seminariach przygotowanych przez organizatorów. Dotyczyły one spraw związanych z możliwościami nawiązania współpracy z miastami włoskimi. Podczas spotkań wymienialiśmy się doświadczeniami z zakresu promocji swoich miejscowości w Unii Europejskiej, roli mediów przy podejmowaniu takich działań, a także współpracy w dziedzinach gospodarczych, kulturalnych, sportowych - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.


Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy z Mauro Manciną (z lewej), Burmistrzem Pinzolo - Madonna di Campiglio

Spotkań takich było kilkanaście i wszystko wskazuje na to, że przyniosą one spodziewane przez przedstawicieli naszego miasta efekty. Tymi efektami miało być nawiązanie współpracy partnerskiej z jednym z włoskich miast położonych w regionie Trentino.

- Cieszę się bardzo, że Włosi są otwarci na taką współpracą. Odbyłem rozmowy z Gilberto Zangari, zastępcą starosty regionu Trentino i Mauro Manciną, burmistrzem Pinzolo i Madonna di Campiglio. Maciej Zemło długo dyskutował na tematy związane z promocją regionu łęczyckiego z Carlo Guardani, rzecznikiem prasowym starosty Trento i Robertą Maraschin. przedstawicielką Regionalnej Organizacji Turystycznej. Zaprezentowaliśmy walory turystyczne Łęczycy, opowiadaliśmy o naszych dokonaniach i problemach. Jesteśmy coraz bliżej podpisania porozumienia z Pinzolo - Madonna di Campiglio. Mam nadzieje, że nastąpi to jeszcze w czerwcu tego roku - mówi Krzysztof Lipiński.


Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy z Gilberto Zangari, Zastępcą Starosty Trento

Ponieważ uczestnikami seminarium byli przedstawiciele środowisk dziennikarskich i biznesowych, Łęczycanie nawiązali nowe kontakty, które zaowocują jeszcze lepszą promocją naszego miasta w kraju.

- Już 23 kwietnia do Łęczycy przyjedzie grupa około 50 dziennikarzy ze wszystkich polskich mediów, którzy chcą zobaczyć nasze miasto i o nim pisać. Będzie to doskonała promocja Łęczyc - mówi Krzysztof Lipiński.

Oprócz przedstawionych powyżej aspektów, pragniemy poinformować, że Krzysztof Lipiński został członkiem "Kapituły Dobrej Wiadomości", działającej przy SMP, a Maciej Zemło, członkiem Kapituły Samorządowych Rzeczników Prasowych, w skład której wchodzi już ponad 100 rzeczników prasowych pracujących na różnych szczeblach administracji samorządowej.

- Muszę jeszcze dodać, że Maciej Zemło, został wybrany do komitetu organizacyjnego, który przygotowywać będzie w czerwcu zjazd Samorządowych Rzeczników Prasowych - mówi Krzysztof Lipiński.

więcej

1 2 następna wszystkich aktualności: 16