Przedział czasowy

usuń filtr czasowy

Łęczyckie firmy wśród najlepszych

Dziennik "Rzeczypospolita" opublikował ranking 2000 najlepszych polskich przedsiębiorstw. Miło nam poinformować, że na 314 pozycji znalazła się firma HURTAP S.A. Firma zanotowała awans o jedną pozycję w stosunku do poprzedniego roku.

Na 480 miejscu sklasyfikowana została firma KOUDIJS PASZE. Firma znacznie awansowała w rankingu, ponieważ w ubiegłym roku plasowała się na 534 pozycji.

Serdecznie gratulujemy.

więcej

Łęczyca w Radio Niepokalanów

W każdy czwartek o godzinie 12.15 w Radio Niepokalanów - pasmo 98.6, emitowana jest audycja poświęcona Łęczycy.

Zapraszamy do słuchania.

więcej

Wniosek na rewitalizację Starówki

Przez kilka tygodni pracownicy Urzędu Miejskiego i Muzeum przygotowywali projekt wniosku pod nazwą "Rewitalizacja łęczyckiej Starówki - kontynuacja".

Wniosek dotyczy możliwości dofinansowania rewitalizacji uliczek Starego Miasta, adaptacji i remontu wieży zamkowej oraz prac mających na celu odnowienie Parku Miejskiego Wniosek zostanie dziś zawieziony do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które będzie opiniowało go pod względem formalno - prawnym i merytorycznym. Najprawdopodobniej potrwa to kilka miesięcy.

Po pozytywnym zaopiniowaniu,, wniosek zostanie przetłumaczony na język angielski i poddany ocenie przez Komisję Europejską, która będzie sprawdzała projekty pod względem ich zgodności z celami Wspólnoty i przekazywała uwagi do Komitetu Mechanizmów Finansowych EOG.

Decyzja, co do przyznania środków finansowych na łęczycki projekt powinna zapaść prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia 2006 roku.

więcej

Nasadzanie nowych drzew

Na ulicy zachodniej pracownicy "Zieleni Miejskiej" wycięli kilkanaście starych i chorych akacji. Drzewa musiały zostać wycięte ponieważ wielokrotnie były niszczone podczas prac związanych naprawą linii energetycznych.

W miejsce starych akacji, pracownicy "Zieleni Miejskiej" już rozpoczęli nasadzanie 33 głogów. Głogi są drzewami znacznie niższymi, a gałęzie nie będą wpinać się w sieć energetyczną.

więcej

Sukces łęczyckiej uczennicy

W Warszawie odbywał się ogólnopolski konkurs piosenkarski "Warszawa da się lubić". Miło nam poinformować, że w kategorii uczniów szkół podstawowych I miejsce zdobyła Natalia Gorczyczewska. Natalia jest uczennicą VI klasy szkoły podstawowej nr 3 w Łęczycy.

Podczas konkursu, Natalia zaśpiewała dwie piosenki; "Piosenkę Stacha Matysiaka" i "Deszczowy rock&blues". Uczennica łęczyckiej "trójki" pokonała 500 uczestników, którzy zgłosili się do eliminacji.

Natalię Gorczyczewską do konkursu przygotowywał Marcin Tober, nauczyciel muzyki.

W nagrodę Natalia otrzymała aparat cyfrowy, ale będzie także mogła wziąć udział w warsztatach piosenkarskich prowadzonych przez Lorę Szafran.

więcej

Stanowisko Rady Nadzorczej PGKiM

Rada Nadzorcza PGKiM zajęła stanowisko w sprawie działalności spółki, stwierdzając między innymi: "Zdaniem Rady Nadzorczej, Zarząd Spółki nie potrafi dostosować firmy do trudnych warunków rynkowych i ciągle zmieniającego się otoczenia, zapominając także, że realizuje w części zadania własne gminy, mające charakter użyteczności publicznej. W sposób wątpliwy podnosi ceny usług i dóbr komunalnych, wykorzystując w pewnych dziedzinach pozycję dominującą lub wręcz monopolistyczną, co ze społecznego punktu widzenia i interesów Miasta, jest nie do przyjęcia. W spółce jest jeszcze wiele obszarów, gdzie można zredukować koszty, ale to nie jest zadaniem Rady Nadzorczej, która może jedynie kontrolować działalność zarządu Spółki z punktu widzenia jej legalności, ale też racjonalności i celowości.

Spółka za 9 miesięcy br. wypracowała zysk w wysokości ok. 320.000 zł brutto, co wydaje się bardzo pozytywnym zjawiskiem, ale można sobie postawić pytanie; czyim kosztem? Czy Spółka musiała podnosić ceny za usługi?.

Zdaniem Rady Nadzorczej Spółka nie powinna dążyć do maksymalizacji zysku kosztem mieszkańców. Jest to działanie niemoralne i wręcz szkodliwe ze społecznego punktu widzenia, tym bardziej, że Spółka osiąga dodatkowe zyski lokując środki finansowe w obligacjach /ok. miliona zł/.".

Przypominamy, że Rada Nadzorcza odwołała ze stanowiska Prezesa PGKiM Jana Marciniaka, a powołała Katarzynę Byjoś.

więcej

Nowy Prezes PGKiM

Wczoraj, Rada Nadzorcza PGKiM, dokonała zmiany na stanowisku Prezesa.

Członkowie Rady jednogłośnie odwołali Prezesa Jana Marciniaka i również jednogłośnie powołali na to stanowisko Katarzynę Byjoś. Przypomnijmy, że Rada Nadzorcza PGKiM liczy pięć osób.

Katarzya Byjoś, jest od 2002 roku związana ze spólkami prywatnymi, realizującymi zadania takie same, jak PGKiM.

- Byłam Prezesem spółki w Radzionkowie, trzy razy większej niż łęczycki PGKiM. Realizowaliśmy podobne zadania, ale myślę, że czyniliśmy to bardziej sprawnie. Zapoznałam się z funkcjonowaniem PGKiM i wiem, że trzeba podjąć pewne działania, aby usprawnić funkcjonowanie. Znam doskonale środowisko i branżę. Będę dążyć do tego, aby łęczycką spółką zarządzać w sposób nowoczesny, aby służyła ona mieszkańcom miasta. Po przeanalizowaniu pewnych dokumentów, muszę powiedzieć, że już wkrótce łęczycanie mogą spodziewać się pewnych niespodzianek związanych z obniżkami cen - mówi Katarzyna Byjoś, Prezes PGKiM.

Pani Prezes ma 28 lat, jest mężatką. Ma córkę w wieku 5 lat.

więcej

Łęczyca z najniższymi podatkami

Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy, systematycznie stara się doprowadzać do obniżania w naszym mieście stawek podatkowych. Stawki te są jednymi z najniższych wśród ościennych miejscowości. Przyjrzyjmy się, jak to się ma w przypadku obowiązujących stawek podatku od nieruchomości w 2005 roku.

1. Podatek od gruntów pod działalność gospodarczą: w Łęczycy - 0,57, w Kutnie - 0,64, w Ozorkowie - 0,63, w Zgierzu 0,58, w Łodzi - 0,66.
2. Podatek od pozostałych gruntów: w Łęczycy - 0,09, w Kutnie - 0,15, w Ozorkowie - 0,15, w Zgierzu - 0,16, w Łodzi - 0,30.
3. Podatek od budynków mieszkalnych: w Łęczycy - 0,49, w Kutnie - 0,54, w Ozorkowie - 0,51, w Zgierzu - 0,48, w Łodzi - 0,54.
4. Podatek od budynków pod działalność gospodarczą: w Łęczycy - 15,61, w Kutnie - 17,65, w Ozorkowie - 17,35, w Zgierzu - 17,02, w Łodzi - 16,10.
5. Świadczenia zdrowotne: w Łęczycy - 3,46, w Kutnie - 3,61, w Ozorkowie - 3,58, w Zgierzu 3,46, w Łodzi - 3,61.

- Naszą polityką jest stałe obniżanie stawek podatkowych. Jestem pewien, że jest to korzystne dla rozwoju miasta i poprawy warunków życia mieszkańców. Z miast ościennych niższe stawki podatkowe ma tylko Konstantynów Łódzki. Pozostałe miasta, jak widać ustalają stawki podatku na wyższym poziomie niż Łęczyca - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

więcej

Konfrontacje Artystyczne Szkół

W łęczyckim Domu Kultury odbywają się Konfrontacje Artystyczne Szkół.

Wczoraj, jury oceniało spektakle przygotowane przez uczniów szkół podstawowych.

Najwyżej oceniono dokonania artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 z Łęczycy, a kolejne miejsca zajęły spektakle przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej z Piątku i Szkoły Podstawowej ze Świnic Warckich.

Jury przyznało wyróżnienia Szkołom Podstawowym z Topoli Królewskiej, Siedlca i Witoni.

Dziś, na scenie Domu Kultury, prezentować się będą gimnazjaliści.


Prezentujemy fragmenty spektakli przygotowanych przez uczniów Szkół Podstawowych

więcej

Gimnazjum im. Jana Pawła II.

Wszystko wskazuje na to, że łęczyckie Gimnazjum będzie nosiło imię Jana Pawła II. Uroczystości związane z nadaniem szkole imienia patrona, zaplanowano na 2 czerwca 2006 roku. Poniżej zamieszczamy pisma, jakie wpłynęły na ręce Krzysztofa Lipińskiego, Burmistrza Łęczycy od Dyrekcji, Rady Pedagogicznej, Pracowników, Rodziców i Społeczności Uczniowskiej.


- Jestem zaszczycony, że będę członkiem Honorowego Komitetu Nadania Gimnazjum imienia Jana Pawła II. Społeczność Gimnazjum występuje ze wspaniałą inicjatywą. Mieć za patrona takiego Człowieka, jakim był nasz Papież, to ogromne wyróżnienie i zaszczyt, nie tylko dla Gimnazjum, ale i dla wszystkich mieszkańców Królewskiej Łęczycy - mówi Krzysztof Lipiński.

więcej

Hubertus w Walewicach

Tradycyjne święto myśliwych odbyło się w tym roku w Walewicach.

Uczestniczyli w nim członkowie łęczyckich kół myśliwskich, którzy bardzo prężnie działają i należą do najlepszych w województwie łódzkim.

- To zaszczyt znaleźć się w gronie tak wspaniałych myśliwych - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

Święto myśliwych w Walewicach zostało zorganizowane przez Starostę Łowickiego, Okregową Radę Łowiecką i Zarząd Okręgowy PZŁ w Łodzi, Okręgową Rade Łowiecką i Zarząd Okregowy PZŁ w Skierniewicach oraz Stadninę Koni w Walewicach.

Uroczystości Hubertusa rozpoczęła msza święta, a uczestnicy mogli wziąć udział w koncercie muzyki myśliwskiej, pokazie ujeżdżania, mogli obejrzeć wystawę trofeów łowieckich i dopingować zawodników, którzy wzięli udział w skokach przez przeszkody i pogoni za lisem.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Hubertusa w Walewicach.

więcej

DZIEĂ‘ PRACOWNIKA SOCJALNEGO

ŻYCZENIA BURMISTRZA ŁĘCZYCY DLA DYREKTORÓW I PRACOWNIKÓW SOCJALNYCH

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, proszę przyjąć dla siebie i wszystkich pracowników, serdeczne życzenia i gratulacje za pełną oddania i pasji pracę na rzecz mieszkańców Królewskiego Miasta Łęczyca.

Pracownik Socjalny to zawód o szczególnym charakterze, bowiem dla swych podopiecznych, nie jest wprawdzie członkiem rodziny, ale nie jest też typowym urzędnikiem, ponieważ w pracy musi kierować się nie tylko rozumem, ale przede wszystkim sercem.

Jesteście Państwo oparciem dla wielu mieszkańców naszego miasta, w imieniu których dziękuję za wytrwałość, za niesioną pomoc drugiemu człowiekowi, za dobrze wypełnianą misję, bo tak trzeba określać Waszą pracę.

Za wszystko, co robicie dla osób potrzebujących pomocy, przyjmijcie wyrazy najwyższego uznania i szacunku. Wasza praca, Wasza misja, Wasze oddanie i okazywana pomoc drugiemu człowiekowi, w pełni na to zasługują. Jestem pewien, że Wasi podopieczni, którym niesiecie chwile spokoju i radości, przyłączą się do tych życzeń.

Serdecznie dziękuję za poświęcenie. Życzę wytrwałości w pełnieniu tej ważnej społecznie misji. Życzę pomyślności dla Was i Waszych rodzin. Życzę spełnienia wszystkich marzeń i proszę o przyjęcie wyrazów najwyższego szacunku i uznania.

więcej

Burmistrz w telewizyjnej "Debacie"

W środę, w programie Kamila Durczoka "Debata", wystąpił Burmistrz Łęczycy Krzysztof Lipiński. Program poświęcony był polityce prorodzinnej, a w szczególności wypłatom "becikowego".

- Zostałem zaproszony do udziału w programie, ponieważ to w Łęczycy, jako w jednym z pierwszych miast w Polsce, wypłacaliśmy rodzicom noworodków po 500 zł. Miało to na celu zwrócenie uwagi parlamentarzystom na problemy związane z niekorzystnymi zjawiskami demograficznymi występującymi w naszym kraju. Wyplata "becikowego" była w Łęczycy jednym z wielu projektów, dotyczących polityki prorodzinnej, służących poprawie życia mieszkańców - mówił podczas programu Burmistrz Łęczycy.

W trakcie "Debaty", w której oprócz Burmistrza Lipińskiego, uczestniczyli posłowie, przedstawiciele różnych organizacji społecznych, a także publiczność, dochodziło do ostrych sporów między zwolennikami i przeciwnikami wypłaty "becikowego".

- Mam nadzieję, że w najbliższym czasie zaistnieje możliwość pomocy rodzinie, w taki sposób, jak to miało miejsce w Łęczycy. W moim mieście taka pomoc była bardzo dobrze odbierana przez młode, dopiero co na dorobku, małżeństwa. Jestem pewien, że zwolenników prowadzonej w taki sposób polityki prorodzinnej będzie coraz więcej, a skorzysta na tym zarówno nasz kraj, jak i polska rodzina - stwierdzał Krzysztof Lipiński.

więcej

Lipiński u Durczoka

Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy, został zaproszony przez Kamila Durczoka do programu "Debata". Program będzie można obejrzeć w najbliższą środę 16 listopada o godzinie 21.50 w programie I TVP.

Tematem "Debaty" będą sprawy związane z "becikowym". Jak wiadomo, Burmistrz Łęczycy, w ramach prowadzonej polityki prorodzinnej, jako jeden z pierwszych samorządowców w kraju, zdecydował się na wypłaty "becikowego".

- Cieszę się, że znów wracamy do tego projektu. To dobrze, że rząd ma zamiar podjąć decyzję o wypłacaniu "becikowego", chociaż mój projekt nie dotyczył tylko kwestii samych pieniędzy. W Łęczycy prowadzimy politykę prorodzinną, ale nasze przepisy prawne nie nadążają za rzeczywistością.

Inicjatywy ludzi, którzy chcą pomagać innym są bardzo często niweczone bzdurnym prawem - mówi Krzysztof Lipiński, Burmistrz Łęczycy.

więcej

Łęczycanie uczcili Święto Niepodległości

Bardzo uroczyście mieszkańcy Łęczycy uczcili Święto Niepodległości. W kościele św. Andrzeja celebrowana była msza święta w intencji Ojczyzny, w której wzięli udział przedstawiciele władz miejskich, powiatowych, gminnych, instytucji, zakładów pracy, a także uczniowie łęczyckich szkół, harcerze. W mszy świętej uczestniczyli również żołnierze z kompanii reprezentacyjnej Jednostki Wojskowej z Leźnicy Wielkiej.

Po zakończeniu mszy, dalsze uroczystości odbywały się pod Pomnikiem Matki Boskiej, miejscu w którym w listopadzie 1918 roku łęczycanie rozbrajali żołnierzy niemieckich.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili Krzysztof Lipiński, Burmistrz Miasta, Zbigniew Wojtera, Starosta Powiatu Łęczyckiego. Odczytano list od Marszałka Województwa Łódzkiego.

- Oddajemy dziś hołd tym wszystkim, którzy przez 123 lata walczyli o Polskę wolną i niepodległą. Byli wśród nich i mieszkańcy naszego miasta, którzy oddawali Ojczyźnie to co mieli najcenniejsze - własne życie. Dopiero od kilkunastu lat żyjemy w wolnym kraju. Nasi przodkowie widząc dzisiejszą Łęczycę, mogą być dumni, że miasto pięknieje, staje się coraz bardziej nowoczesne, przychylne inwestorom, służące mieszkańcom. Nie wszystkim jednak zależy na rozwoju. Są tacy, którzy tylko myślą o tym, jakby tu puścić fałszywy akord, tak jak to miało miejsce w koncercie Jankiela w "Panu Tadeuszu". Ten fałszywy akord to Targowica, konfederacja przeciwko światłym umysłom, przeciwko rozwojowi i nowoczesności, stawiająca ponad wszystkie świętości partykularne interesy - stwierdzał Krzysztof Lipiński.

Łęczyckie uroczystości zakończyły się składaniem wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Matki Boskiej.

Przemówienie Krzysztofa Lipińskiego - Burmistrza Miasta

List od Marszałka Województwa Łódzkiego

Zapraszamy do obejrzenia FotoGalerii

więcej

1 2 następna wszystkich aktualności: 23