Podsumowanie projektu „Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich”

W dniu 12 października br. o godz. 10.00 w Muzeum w Łęczycy odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich”. W sali artystycznej łęczyckiego muzeum zgromadzili się uczestnicy warsztatów pająkarskich. Obecna była także Pani Maria Lasota – twórczyni ludowa z Gołocic, która w trakcie warsztatów przekazywała dzieciom i młodzieży trudną sztukę wykonywania pająków. Na zakończenie projektu zaprezentowane zostały dzieła, które powstały podczas warsztatów.

 

 

więcej

Gra terenowa „Śladami różnych odcieni szarości łęczyckiego PRL-u”

W dniu 27 października 2017 roku odbędzie się, organizowana przez Muzeum w Łęczycy, gra terenowa „Śladami różnych odcieni szarości łęczyckiego PRL-u”. Projekt ma na celu m.in.: popularyzację wiedzy o okresie PRL-u oraz promowanie postaw patriotycznych i wzorców obywatelskich poprzez upowszechnianie wiedzy historycznej i znajomości polskiego dziedzictwa kulturowego.

więcej

„Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich”

Muzeum w Łęczycy rozpoczęło realizację projektu „Z głowy pod palce - animacja łęczyckich tradycji pająkarskich” przygotowanego w ramach "Współorganizacji Projektów Kulturalnych" w 2017 r. Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego. Celem projektu jest przypomnienie i ożywienie umiejętności wykonywania pająków, które były jednym z ważnych elementów tradycyjnego wystroju dawnych chat łęczyckich. Dekorowanie wnętrz, poprzez bibułowe i słomiane ozdoby (oprócz pająków także wycinanki, bukiety, girlandy, wianuszki) pozostawało charakterystyczne dla naszego regionu do 1914 r.

 

 

więcej

Muzeum w Łęczycy zorganizuje grę terenową

Wzorem lat ubiegłych Muzeum w Łęczycy zorganizuje po raz kolejny grę terenową ilustrującą historię miasta i okolic. W 2014 r. oraz 2015 r. przeprowadzono odpowiednio: "Tropami żołnierzy niepodległości" (Łęczyca w latach 1914-1918) oraz "W okupowanej Łęczycy" (lata 1939-1945). Tym raz tematem przewodnim będzie okres PRL-u - okres trudny pod względem ustrojowym, a przede wszystkim bytowym dla społeczeństwa. Jednak dla historii Łęczycy, zwłaszcza tej od roku 1956 był okresem jednego z jej największych rozkwitów. Związane to było z budową Łęczyckich Zakładów Górniczych. Łęczyca z małego prowincjonalnego miasteczka, dzięki nierentownej kopalni rudy żelaza, rozrasta się i podwaja liczbę mieszkańców. Poniżej zdjęcia z poprzednich gier terenowych.
więcej

Muzeum otrzymało dotację na grę terenową

Niezmiernie miło jest nam ogłosić, iż po raz kolejny Muzeum w Łęczycy otrzymało dofinansowanie na realizację gry terenowej pn. "Śladami różnych odcieni szarości łęczyckiego PRL-u". Projekt, tym razem osadzony w realiach łęczyckiego PRL-u, w pewnym sensie będzie kontynuacją już zrealizowanych w latach 2014 i 2015 gier opowiadających o historii Łęczycy i regionu w czasach I i II wojny światowej. Dotacja w wysokości 10 tys. zł została przyznana w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, realizowanego przez Muzeum Historii Polski (na ponad 800 złożonych wniosków, 163 dostało dofinansowanie a pojekt Muzeum uplasował się na doskonałym 24 miejscu!) O szczegółach gry, tych najbardziej zainteresowanych, czyli szkoły powiatu łęczyckiego, będziemy informować w najbliższym czasie. Realizację gry zaplanowano na październik tego roku.
więcej

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
W dniu dzisiejszym obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto, które obchodzimy od 2011 roku ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Stanowili oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski, uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Dzień 1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w 1951 roku. Badania IPN wskazują, że w latach 1944-56 życie straciło ponad 20 tysięcy uczestników antykomunistycznego podziemia: w walkach, obławach lub zabitych potajemnie. Aż 20 tysięcy osób zostało zamęczonych w więzieniach komunistycznych.
więcej

„Zamkowe ferie” zakończone

Pierwsze „Zamkowe ferie” już za nami. Drugi ich tydzień wypełniły spotkania, w czasie których uczestnicy mogli wykazać się swoimi zdolnościami manualnymi, pomysłowością i nieograniczoną fantazją. „Ludowy wtorek” był spotkaniem z tradycyjną wycinanką łęczycką. Okazało się, że wykonanie tej ozdoby zwykle nie sprawia kłopotów, jednakże zawsze trzeba liczyć się z pokonaniem niewielkich trudności. Feriowiczom udało się to znakomicie, dzięki czemu powstały przepiękne, wycinankowe dekoracje i zakładki do książek. 


więcej

„Zamkowe ferie” na półmetku

Zorganizowane po raz pierwszy w historii placówki „Zamkowe ferie”, minęły półmetek. Zainteresowane zajęciami okazało się tak duże, że już w godzinę po ogłoszeniu akcji Muzeum w Łęczycy miało komplet uczestników. W związku z tym zapadła decyzja o dwukrotnej ich realizacji w ciągu jednego dnia. Z planowanych trzech spotkań zrobiło się aż sześć, a w każdym z nich uczestniczyły grupy liczące ponad 20 osób. Muzealnicy gościli dzieci z Przedszkola nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęczycy, zawitała również młodzież ze Szkoły Podstawowej w Leźnicy Małej, z zajęć korzystały również dzieci wraz z towarzyszącymi im rodzicami lub dziadkami.


więcej

Zamkowe ferieKliknij na obrazek, aby wyświetlić program
Muzeum w Łęczycy w okresie ferii zimowych (16-27.01.2017r.) zaprasza na bezpłatne zajęcia i warsztaty, nawiązujące do przeszłości i tradycji regionu łęczyckiego, organizowane w salach muzealnych i prowadzone przez pracowników merytorycznych. Zajęcia odbywać się będą we wtorki, środy i piątki w godzinach 10.00-12.00. Uczestniczyć w nich mogą nie tylko grupy szkolne, ale również osoby indywidualne – rodzice z dziećmi. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc (maksymalnie do 20 osób) prosimy o uprzednią rezerwację pod numerem telefonu: 24 721 25 43 lub 506 175 934. Zgłoszenia będą przyjmowane do 13 stycznia. Materiały na warsztaty plastyczne zapewnia Muzeum w Łęczycy.
więcej

"Śpieszmy do Betlejem" - wystawa muzealna

Zapraszamy do Muzeum w Łęczycy do obejrzenia specjalnej ekspozycji, przygotowanej w recepcyjnej sali zamkowej z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Zaprezentowano na niej wybrane szopki, pochodzące z liczącej ponad 40 eksponatów muzealnej kolekcji szopek łęczyckich. Są to prace naszych twórców ludowych: Henryka Adamczyka, Andrzeja Dębowskiego, Jana Rybczyńskiego, Zbigniewa Szczepańskiego i Andrzeja Wojtczaka, które wykonane zostały w latach 1978- 2005. Wystawę można oglądać do połowy stycznia 2017 r. w dniach i godzinach otwarcia Muzeum. Zapraszamy serdecznie.
więcej

„Śpieszmy do Betlejem” – świąteczna wystawa muzealna

Zapraszamy do Muzeum w Łęczycy do obejrzenia specjalnej ekspozycji, przygotowanej w recepcyjnej sali zamkowej z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Zaprezentowano na niej wybrane szopki, pochodzące z liczącej ponad 40 eksponatów muzealnej kolekcji szopek łęczyckich. Są to prace naszych twórców ludowych: Henryka Adamczyka, Andrzeja Dębowskiego, Jana Rybczyńskiego, Zbigniewa Szczepańskiego i Andrzeja Wojtczaka, które wykonane zostały w latach 1978- 2005. Wystawę można oglądać od 14 grudnia 2016 do połowy stycznia 2017 r. w dniach i godzinach otwarcia Muzeum. Zapraszamy serdecznie. 

więcej

Kazania ks. Piotra Skargi przejmujące i nadal aktualne

8 listopada na gościnnej scenie Domu Kultury w Łęczycy wystąpił Grzegorz Gierak, znakomity interpretator tekstów staropolskich, aktor teatralny i filmowy. Artysta zaprezentował monodram pt. „Kazania ks. Piotra Skargi”. Jego sugestywna, pełna ekspresji interpretacja trudnego tekstu kazań sprawiła że widzowie mogli przekonać się, iż utwory ks. Piotra Skargi mają cechy uniwersalne a ich wymowa jest aktualna do dziś. 

więcej

Młodzież poznawała fakty z przeszłości Łęczycy

Miłośnicy historii z królewską Łęczycą w tle mieli okazję w ostatni czwartek – 3 listopada wziąć udział w interesującym wykładzie znanego mediewisty, prof. dr hab. Tadeusza Grabarczyka z Uniwersytetu Łódzkiego. Była to okazja by zapoznać się z interesującym okresem funkcjonowania miasta przed 550 laty. Za sprawą wykładu słuchacze mogli wysłuchać w zamkowych komnatach interesujących faktów o randze i znaczeniu łęczyckiej siedziby królewskiej. 

więcej

Dziedzictwo chrztu – święci patroni

6 listopada br. o godzinie 19.15 w Kościele oo. Bernardynów w Łęczycy przy ul. Poznańskiej 18 A odbędzie się koncert pt. „Dziedzictwo chrztu – święci patroni” w wykonaniu zespołów „Jerycho” i „Bractwo Różanego Wianka”. Program koncertu opracował Bartosz Izbicki. Program imprezy ukazuje polski wkład w kulturę europejską zwłaszcza do zachodniej liturgii, muzyki i literatury. Wstęp wolny!
więcej

1 2 3 4 5 6 7 8 następna wszystkich aktualności: 112

Przedział czasowy